Subiektywny punkt widzenia

Posty w kategorii Komentarze: giełdy/indeksy

Cztery obserwacje o poranku

Zaczynamy ostatnią sesję tego tygodnia, co ma dodatkowe znaczenie ale ważniejsze są cztery inne obserwacje: po pierwsze wczorajsza decyzja TSUE redukuje ryzyko i niepewność na GPW, która od lipca spychała indeks WIG20 w rejon 2000-2100 pkt, po drugie mamy umocnienie PLN, które sugeruje napływ kapitału zagranicznego na polski rynek, po trzecie wczorajsze zachowanie indeksów giełdowych na Wall Street sprzyja bykom, a po czwarte mamy dziś super ważne dane makro z USA, które bez względu na wynik powinny sprzyjać ryzyku. Z krótkoterminowego punktu widzenia na indeksie WIG20 mamy dwa punkty odniesienia w postaci wczorajszych maksimów i minimów dnia więc pokonanie któregoś powinno dać sygnał, w którym kierunku chce ruszyć rynek.

 

Obronić

Wczorajsza sesja na Wall Street daje nadzieje na wzrostowe odreagowanie na GPW więc dziś rynek będzie miał zadanie obronić poziom 2150 pkt, a każdy ewentualny wzrost będzie odczytany pozytywnie. Ideałem byłoby wyjście nad maksima z tego tygodnia. Jak widać mamy dwa punkty odniesienia: wsparcie w rejonie 2150 pkt, a oporem poziom 2200 pkt.

 

Główne zadanie

Dziś czas zdyskontować wczorajszy FED. Luzowanie sprzyja ryzyku czyli rynkowi akcji ale jak na razie nie przyniosło sie to na zachowanie EURUSD, a dla GPW najlepiej byłoby gdyby kurs zaczął rosnąć sugerując przepływ kapitału z USA do Europy w poszukiwaniu stopy zwrotu. Indeks WIG20 balansuje w rejonie 2200 pkt więc główne zadanie byków w końcówce tygodnia to trwale usadowić rynek nad tym poziomem co będzie sugerowało ruch w kierunku oporów 2400-2600 pkt. Moim zdaniem to scenariusz bazowy. Uwaga na dzisiejsze twarde dane o produkcji przemysłowej w Polsce z godz. 10.00, których znaczenie rośnie zwłaszcza jeśli byłyby lepsze od prognoz.

Walka trwa

Na indeksie WIG20 trwa walka o poziom 2200 pkt z dużą szansą na trwałe wybicie z powodu wzrostów EURUSD oraz wzrostów indeksów giełdowych na Wall Street. Dziś możliwa będzie stabilizacja z wyczekiwaniem na wieczorny FED. Jeśli jednak EURUSD faktycznie będzie rosnąć to GPW powinna szybko dołączyć do wzrostów. Dane makro z godz. 10.00 o wynagrodzeniach mają znaczenie na rynku akcji w Warszawie.

 

Potwierdzić

Zadaniem dzisiejszej sesji jest tylko potwierdzić wczorajsze wybicie nad poziom 2150 pkt, które pozwoli zaangażować jeszcze większy kapitał do kupna w celu gry na ruch w okolice 2400-2600 pkt ponieważ rynek widzi kolejne długoterminowe odbicie od potężnych wsparć okolic 2000 pkt. Teraz każdy powrót nad poziom 2200 pkt będzie odebrany bardzo pozytywnie.

Znaczenie

Wczorajsza sesja pokazała dwie rzeczy: po pierwsze jak duże jest znaczenie poziomu 2150 pkt jako obecnie najważniejszego oporu oraz wsparcia w rejonie 2100 pkt. Dzisiejsze otwarcie sprawia, że poziom 2107 pkt staje sie dodatkowym punktem odniesienia jako luka hossy. Spodziewam się kolejnego ataku na opór w rejonie 2150 pkt z dużą szansą na pokonanie tego miejsca.

Reakcja

Dzisiejsza sesja będzie de facto reakcją na dane makro jakie poznaliśmy przed chwilą. Okazało się, że dane są lepsze od prognoz więc są korzystne dla byków na GPW. Technicznie od piątku mamy zdecydowaną poprawę sytuacji na rzecz byków i zostało im jeszcze tylko wrócić nad poziom 2150 pkt, aby sygnały były naprawdę bardzo silne. Jeśli sztuka ta się uda i powrót stanie się faktem to rynek zauważy kolejne długoterminowe odbicie od potężnych wsparć okolic 2000 pkt co dałoby nadzieje na następne podbicie w rejon 2400-2600 pkt.

S&P500 przed otwarciem

Od kilkunastu dni rynek próbuje wybrać kierunek, a na wykresie widać konsolidację ograniczoną poziomami 2820-2945 pkt więc oczekujemy na wybicie. Przebicie 7M linii trendu wzrostowego sugeruje, że rośnie szansa na dalsze spadki, ale dzisiejsze poranne informacje podbijają futures i zapowiada się wyższe otwarcie. Dziś nie ma więcej danych makro.

Pozytywne wieści

Pojawiają się pozytywne wieści od Trumpa dotyczące ochoty Chin na wznowienie rozmów handlowych co może pomóc na początku sesji jeśli tylko rynek uwierzy w te wiadomości. Teraz każdy powrót indeksu nad poziom 2100 pkt byłby odebrany pozytywnie, a każdy spadek pod poziom 2050 pkt będzie zachętą do dalsze fali sprzedaży. Uwaga bo dziś, także dla GPW, szczególnie ważne będą dane o wskaźnikach IFO z Niemiec.

Otwarcie na FW20

24 pkt niżej to sygnał, że rynek boi się eskalacji wojny handlowej.

Jacek Maliszewski wykład na YouTube Posłuchaj!

-

Wynik za wrzesień

+79 pips

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFO

-
-

Wykresy już są - zobacz!

Najnowsze komentarze